Placeholder image alternative text.

Nitriansky klub úspešne bodoval na medzinárodnej súťaži v Sambo!

 

Dňa 26.mája sa Slovenská Asociácia Sambo zúčastnila súťaže International Hungarian Sambo GP Cup s medzinárodnou účasťou. 

Akcia sa konala v Budapešti pod záštitou Maďarskej federácie SAMBO a Moskovskej štátnej univerzity ( Moscow State University). Na turnaji sa zúčastnili maďarskí, slovenskí, ruskí a uzbekistanskí pretekári.

Slovenskí zápasníci vybojovali nasledujúce úspechy:

 

Jakub Németh (Kuzuri Gym Nitra) 90kg kategória sport sambo 3.miesto

Khaled Aboudi (Kuzuri Gym Nitra) 90 kg kategória sport sambo 2. miesto

Ivan Palfy ( Kuzuri Gym Nitra) 100 kg Kategória sport sambo 2. Miesto,  kategória Open 3. Miesto

 

Na stupni víťazov -  open category z prava na treťom mieste Ivan Pálfy (Zdroj: Archív Slovenskej asociácie SAMBO) 

Zľava kategória 100+kg na druhom stupni Ivan Pálfy (Zdroj: Archív Slovenskej asociácie SAMBO) 

 

SAMBO je na Slovensku pomerne v kolíske a pre verejnosť zatiaľ novinkou. Pre zasvätenie do tohto bojového športu sme preto vyspovedali viceprezidenta Slovenskej Asociácie Sambo, Ivana Palfyho.

Predstavte čitateľom bližšie, čo je Sambo? Kam siaha jeho história?

Sambo je bojové umenie, ktorého korene siahajú do začiatku minulého storočia v Rusku. SAMBO je v skratke samozasčita bez oruža čo v preklade znamená sebaobrana bez zbrane. Vzniklo ako fúzia tradičných ruských a kaukazských zápasníckych štýlov. Po čase sa tvorcom Sambo zdal tento štýl nekompletný a tak ho spojili aj s inými európskymi či ázijskými štýlmi ako sú napríklad box, francúzsky savate, jiu jitsu, judo a mongolský bokh. Sambo sa delí na dve základné disciplíny Sport Sambo a Combat Sambo. V športe sambo je zápasníckou disciplínou zahŕňajúcou rôzne variácie prehodov, podtrhov a zhodov naviazaných na ukončovacie techniky na zemi dobre známe dnešným športovcom praktikujúcim brazílske jiu jitsu či grappling. Sambo sa vyznačuje hlavne submisiami na nohy, ktorých je v tomto športe naozaj široké spektrum. Combat Sambo je plnokontaktná disciplína zahrňujúca údery, kopy, údery lakťom, kolená a dokonca hlavičky. Na Sambo sa používa tradičný odev podobný kimonu takzvaná Kurtka. Najznámejšími predstaviteľmi ruského sambo sú Fedor Emelianenko a Khabib Nurmagomedov.

 

Odkedy funguje na Slovensku asociácia tohto športu?

Slovenská asociácia Sambo funguje od roku 2011. Na Slovensku aktívne fungujú zatiaľ iba dva kluby, keďže v našich končinách ide o pomerne neznámy šport. Prvý klub vznikol v Šahách v roku 2011 a druhý v Nitre v roku 2014. Na Slovensku ide zatiaľ o pomerne nový šport o čo je pre záujemcov atraktívnejší. Zápasníci v našom klube v Nitre ho používajú ako základ do MMA.

 

Ako ste sa vy dostali k tomuto bojovému športu?

Sambo so poznal z videí a dokumentov na YouTube. Prvú osobnú skúsenosť so Sambom som mal v jednom už neexistujúcom piešťanskom klube MMA, kde bol na týždňovej stáži ruský tréner Sambo pôsobiaci na Floride, pán Nikolaj Fodorov. Hneď po jeho odchode som fanaticky začal hľadať kluby sambo na Slovensku ale zistil som že žiadny u nás nie je. Po čase som narazil na Rakúsku Federáciu Sambo kde som sa stretol so Slovákom ktorý sa Sambo venuje aj so svojim synom v Rakúsku aktívne a chystá sa založiť na Slovensku Asociáciu. Bol ním pán Valent Dulo súčasný prezident Slovenskej Asociácie Sambo. Pán Dulo je dodnes mojim mentorom a trénerom v Sambo.

 

Aké najväčšie úspechy doteraz zaznamenalo Slovensko?

Najväčším úspechom pre Slovensko je účasť slovenského pretekára Daniela Dula, syna prezidenta našej asociácie na turnaji combat sambo priamo v Moskve. Naša asociácia pravidelne posiela svojich zápasníkov na súťaže, ktoré sa konajú v okolí Slovenska ako Maďarsko a Rakúsko. Na súťažiach zaznamenávame medaile vo všetkých vekových kategóriách. Náš najmladší pretekár zo Šiah zápasí od svojich 5 rokov. Práve v deťoch vidíme budúcnosť Sambo.

 

Aké sú najbližšie plány? Účasti na súťažiach?

Našim najväčším snom je samozrejme účasť na olympiáde v Sambo. Najbližšia súťaž na ktorú sa chystáme je Európsky pohár v Sambo v Karlových Varoch. Uvedomujeme si že náš región je v porovnaní s Ruskom , ktoré je úplne niekde inde. to je dôvodom prečo našim najnovším projektom je zlúčenie stredoeurópskeho regiónu do jednej spoločnej asociácie ktorá by navzájom kooperovala a priniesla čo najviac súťaží pre lepšiu prípravu na nadchádzajúce súťaže v krajinách ako sú Bielorusko, Lotyšsko, Rusko a podobne. Zároveň sa chcem orientovať na osvetu v tomto športe a otvoriť kluby SAMBO aj v ostatných mestách na Slovensku.