Placeholder image alternative text.

BOX: Koronavírus na kvalifikačnom turnaji v Londýne!

 

Zle správy na tému koronavírusu prišli z Londýna, kde sa v dňoch 14-18. marca uskutočnil kvalifikačný turnaj v boxe, ktorý predčasne zrušili. Potvrdili tri nakazené osoby! 

Ide o dvoch boxerov a jedného trénera z Turecka.  

"Zatiaľ čo celý svet prijímal extrémne opatrenia na riešenie tohto vírusu, som zmätený, že pracovná skupina okolo MOV a britská vláda umožnili turnaj vôbec začať, aj keď mnohí z nás mali obavy a takmer každý ďalší šport sa zastavil," uviedol prezident tureckej boxerskej federácie. „Bolo to nezodpovedné. Výsledkom je, že traja ľudia z nášho tímu boli testovaní na COVID-19 pozitívne".

Na kvalifikačnom turnaji v Londýne sa zúčastnila aj slovenská výprava v zložení:  Jessica Triebeľová, Viliam Tankó, Michal Takács, Andrej Csemez, Matúš Strnisko a Dávid Michálek a tréneri: Pavol Hlavačka, Tomáš Kovács, Peter Triebeľ. Po ukončení súťaže sa všetci vrátili na Slovensko a v súčasnosti prechádzajú 14-dňovou karanténou.

Pohľad na situáciu nám poskytol aj reprezentačný tréner SBF Pavol Hlavačka.

„Bolo pre nás prekvapenie, keď sme zistili že žiadne opatrenia nie sú. Akurát tak dezinfekčné gély sme mali k dispozícii v jedálni a v hale, ale aj to tak prvé 3 dni pobytu, potom už ani to nebolo. Ono sa chrániť ani nedalo, veď predsa v jedálni alebo na tréningu, či pred zápasom v priestore na rozcvičovanie mať rúško nemôžete a to boli zrovna miesta, kde bolo veľmi veľa ľudí na malom priestore“.

Z médií je známe, že Anglicko spočiatku zaujalo úplne iný postoj k celej situácií šíriaceho sa vírusu. Kým celý svet zachvátila panika z koronavírusu, v Anglicku si z toho ťažkú hlavu nerobili. Desiatky krajín prijímajú krízové opatrenia. Všetci sa v boji proti zákernému vírusu spojili a snažia sa zamedziť jeho šíreniu. Kontakt s väčšou skupinou ľudí je extrémne nebezpečný, nakoľko takto môže vírus ľahko preskakovať z človeka na človeka. Napriek tomu sa kvalifikačný turnaj konal, teda aspoň tri dni. Aký bol dôvod, aby turnaj vôbec začal a toľko športovcov muselo podstúpiť riziko nakazenia?

Žiadny, jednoducho sa začalo ako keby sa nič nedialo. Iba povedali na technickom mítingu, že keby mal niekto nejaké príznaky tak nech sa nahlási a že budú boxerom merať teplotu na lekárskej prehliadke“, povedal tréner slovenskej boxerskej reprezentácie.

Športovci trávili spolu dosť času, či už v spoločnej jedálni, alebo na tréningoch. Napriek tomu ostatné federácie nikto nekontaktoval. „Nekontaktoval nás nikto. Zatiaľ... Prezident SBF Tomi Kovacs sa snaží riešiť, aby nás pred skončením karantény otestovali, nie je to u nás jednoduché“, dodal Pavol Hlavačka.

 

Medzinárodný olympijský výbor oficiálne rozhodol o odložení olympijských hier v Tokiu na rok 2021! Dôvodom je pandémia nového koronavírusu.

Ide o prvé odloženie olympijských hier v histórii. Doteraz k ich zrušeniu došlo len počas svetových vojen v rokoch 1916, 1940 a 1944.