Placeholder image alternative text.

"Babalu" o tragických následkoch MMA: Musíte o tom vedieť, pretože raz príde čas, kedy za to zaplatíte!

 

Renato Sobral (37-11) známy skôr ako „Babulu“ povedal o tragických následkoch dlhoročného vykonávania MMA. Brazílčan zápasil v profi od 1997 do 2013. Za svoju kariéru zaplatil nenávratnými poškodeniami tela. 

Babulu bol počas svojej kariéry vídaný najmä v klietke organizácií UFC, Bellator, či Strikeforce, ale za svoje zápasy zaplatil vážnymi zdravotnými dôsledkami.

„Vlastne už mám chronickú a traumatickú encefalopatiu (poškodenie mozgu). Môžete si urobiť výskum na túto tému - profesionálni hráči zápasia s depresiou, majú záchvaty paniky, nepočujú príliš dobre.

Ja osobne nemám problémy s rozprávaním, ale prišiel som o zrak v ľavom oku, mám zápal kostí a kĺbov po celom tele, mám poškodené koleno. Mal som už 13 operácií.

To je cena, ktorú musíte zaplatiť, keď robíte dlhodobo MMA. Nič nedostaneme zadarmo. Toto nie je ani o sláve, pretože na to nikdy nie je dosť času".

Zápasník povedal stručne, čo ho to stálo...  pre mladých začinajúcich zápasníkov MMA ma jasný odkaz- aby najprv porozmýšľali, skôr ako sa rozhodnú venovať tomuto športu úplne:

"Dnes nemôžem chodiť v priamej línii, stratil som zrak na jedno oko, nemôžem udržať rovnováhu."

Návštevníci, ktorí  prichádzajú na tréningy MMA, musia vedieť, že jedného dňa príde čas, keď za to zaplatia.

Ľudia hovoria len o dobrých veciach, o tom čo dosiahli, ale nikto nehovorí, čo to stálo...