Placeholder image alternative text.

Joe Rogan: Extrémne zhadzovanie váhy je väčší odrb ako steroidy

Téma zhadzovania váhy zápasníka stále vyvoláva diskusiu. Napríklad Darren Till (17-0-1) v kategórii welterweight váži o 20 kilogramov viac každý deň a v minulosti si vybral tzv. extrémne zhadzovanie. Táto strata hmotnosti je podľa Joea Rogana, podvod, horší ako použitie steroidov

"Je to sprostosť. Je to klamsto a v oveľa väčšom rozsahu ako steroidy. Napríklad ak máte dvoch borcov v kategórii do 135 libier, obaja sú odvodnení,  ale jeden z nich používal zlepšováky a druhý nie, rozdiel bude viac menej, že jeden vojde do klietky s okolo 160 libier, ale nebudú v tom steroidy. To je oveľa lepšia výhoda v porovnaní s niekým, kto použil testosterón alebo niečo podobné".

V minulom roku spoločnosť CSAC zaviedla pravidlo, že konkurenti, ktorí vážia viac ako 10% v deň zápasu mimo zmluvne dohodnutého limitu, môžu zmeniť kategóriu hmotnosti na vyššiu kategóriu. V praxi to môže znamenať problém so získaním povolenia na zápas v danej váhe... Počas poslednej gala UFC 227 tri štvrtiny pretekárov prekročili tento limit .

Rogan tvrdí, že UFC by si mala vziať príklad z organizácie ONE FC, ktorá od chvíle, keď Yang Jian Bing zomrel pri znižovaní hmotnosti, zaviedla špeciálny program. Zakazuje úbytok hmotnosti extrémnym chudnutím a zápasníci sú vystavení každodennému váženiu, aj počas prípravy a výsledky sa dostanú do databázy.

 "Ak im dáš viac času, tak sa im to podarí. Ak vedia, že sa môžu neskôr dlhšie zavodňovať, čo je dobrý nápad, je to bezpečnejšie, pretože sa môžu navodniť napríklad od 8 ráno do 4 poobede. Jednoducho si myslím, že im treba dať čas, ktorý potrebujú. Pozrite aky systém zeviedlo ONE FC a funguje to".