Placeholder image alternative text.

Bude box na Olympiáde v Tokiu 2020?

 

Čoskoro sa dozvie verejnosť či a pod kým bude vlastne amatérsky box na olympiáde v Tokiu. 

Rada Medzinárodného olympijského výboru dostane 22. mája verdikt o vyšetrovaní AIBA. 

S AIBA sa to vlečie už od minulého roka, kedy vyostrili problémy spôsobené bývalým vedením na čele s ex-prezidentom Dr. Wu Čching-Kuom. Federácia sa dostala pod paľbu kritiky za rozhodovanie na olympiáde v Riu 2016, najavo vyšli problémy s nedostatočným anti-dopingovým programom a tiež obrovské dlhy vo výške 15 miliónov dolárov.

15. mája sa má vo Švajčiarsku stretnúť MOV a AIBA a dohodnúť sa o ďalších krokoch. Ak budú výsledky vyšetrovania nepriaznivé, AIBA príde o svoj status usporiadateľa boxerského turnaja v Tokiu 2020. Dočasný prezident federácie, Maročan Muhammad Moustahsane povedal, že AIBA zvažuje v takom prípade aj pomoc právnikov a nebojí sa presunúť rokovania do súdnej siene. Zároveň ale dodal, že by išlo až o posledný krok, ktorý nie je v súlade s hodnotami AIBA.

Predseda MOV Thomas Bacha sa zase vyjadril takto: "Organizovanie športové podujatia nie je žiadnou vedou. Takže ak bude treba, určite zvládneme usporiadať olympijský boxerský turnaj aj bez AIBA. Je to skvelý šport, ktorý na programe OH mať chceme. Len záleží na tom, ako k tomuto kroku dospejeme. "

Definitívne jasno bude však až po zasadnutí rady ....